
-56 %
EnGenius Managed / stand-alone Desktop 8-port 55W GbE Switch (PoE) 8-port GbE PoE.af 55W L2+ DT Cloud Management Switch
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: ECS1008P
- Greutate: 1.17kg
- Dimensiuni: 27.00cm x 9.00cm x 17.00cm
528,63 Lei
1.199,31 Lei
Fără TVA: 436,88 Lei
Garanție: 36 luni| Caracteristici | |
| 10G support | No |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Authentication | Port-based authentication |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Broadcast storm control | Yes |
| Cables included | AC |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Depth | 105 mm |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP snooping |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flash memory | 32 MB |
| Flow control support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Height | 27 mm |
| IGMP snooping | Yes |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Internal memory | 256 MB |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LAN-Port-Type | FastEthernet |
| LAN-Ports | 8 |
| LED indicators | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3 |
| Montare in rack | Nu |
| Multicast features | Multicast forwarding |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | v1 |
| Multicast support | Yes |
| Number of IP interfaces | 20 |
| Number of multicast groups filtered | 256 |
| Number of static routes | 63 |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Porturi RJ 45 | 5-10 |
| Porturi SFP | N/A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rack mounting | No |
| Rackable | No |
| Redundant-PSU | No |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SSH, SSL/TLS |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Stackable | No |
| Static route | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| System event log | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 55 W |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Viteza transfer | Gigabit |
| VLAN support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 1.5 kg |
| Width | 240 mm |









