


-3 %



Dell Pro Max Tower T2 FCT2250, 1500W (80 Plus Platinum) PSU, ENERGY STAR Qualified, EPEAT Gold with Climate+ , Intel Core Ultra 9 285K (36 MB cache, 24 cores, 24 threads, 3.2 GHz to 5.7 GHz, 125W), NVIDIA RTX 5000 ADA, 32 GB GDDR6, 4 DP, 128GB: 4 x 32 GB, DDR5, 4400 MT/s, non-ECC, 2TB SSD TLC with DRAM M.2 2280 PCIe Gen4 SED Ready, 2 x 4 TB, 5400 RPM, 3.5- inch, SATA, HDD , 8x DVD+/-RW 9.5mm RAM ODD, 3.5" HDD/ODD Y type power cable for front access bay, No Internal Speaker, Intel vPro Enterprise, Premium CPU Air Cooler, Intel Rapid Storage Technology Driver, No Media Card Reader, Optional 5GbE LAN NIC, Intel(R) Wi-Fi 7 BE200, 2x2, 802.11be, MU-MIMO, Bluetooth(R) 5.4 wireless card, Intel BE200 WLAN Driver, Dell Pro Keyboard and Mouse - KM5221W - US International (QWERTY) - Black, External ports: Network port: 1 x RJ45 ethernet port (1 Gbps), USB ports: 1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port, 1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port with PowerShare, 1 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C port, 1 x USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) Type-C port with PowerShare, 2 x USB 2.0 (480 Mbps) ports with SmartPower, 2 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) ports, 1 x Thunderbolt4 port, 1 x USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) Type-C port, Audio port: 1 x global headset jack, Video port(s): 2 x DisplayPort 1.4a HBR3 ports, Media-card reader: 1 x SD 7.0 Express-card slot (optional), Power-adapter port: 1 x power-cable connector, Security-cable slot: 1 x Kensington security-cable slot, Internal slots: M.2: 1 x M.2 2230 slot for WiFi and Bluetooth combo card, 3 x M.2 2230/2280 slots for solid- state drive, SATA: 3 x SATA 3.0 slot for 3.5-inch hard-disk drive, 1 x SATA 3.0 slot for slimline optical drive, PCIe: 1 x PEG full-height Gen5 PCIe x16 slot, 1 x full-height, half-length Gen3 x4 PCIe closed-end slot, 1 x full-height, full-length Gen4 x4 PCIe open-end slot, 1 x full- height, full-length Gen3 x4 PCIe open-end slot, Memory slots: 4 x UDIMM slots, Memory type: DDR5, Memory speed: 4400 MT/s : 2 DIMM-2R, 4800 MT/s : 2 DIMM-1R, 5600 MT/s : 1 DIMM-1R/2R, Maximum memory configuration: 128 GB, Memory size per slot: 8 GB, 16 GB, 32 GB, Windows 11 Pro, 3y ProSupport and Next Business Day Onsite Service
Dell Pro Max Tower T2 FCT2250 1500W, Intel U9-285K, 128GB Ram, 2TB SSD, 2 x 4TB HDD, NVIDIA RTX 5000 ADA, Windows 11 Pro
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: DLFCT225187511281.P
- Greutate: 23.00kg
- Dimensiuni: 58.00cm x 50.00cm x 36.00cm
43.970,18 Lei
45.279,09 Lei
Fără TVA: 36.338,99 Lei
Garanție: 36 luni| Caracteristici | |
| Altele | 9.5mm RAM ODD |
| Audio | 1 x combo |
| Bay-uri 3.5-inch intern | 3 |
| Bluetooth | Da |
| Bus Memorie | 256 bit |
| Cache | 36 MB Intel Smart Cache |
| Capacitate HDD | 2 x 4 TB |
| Capacitate memorie | 128 GB |
| Capacitate memorie video | 32 GB |
| Capacitate SSD | 2 TB |
| Chipset | Realtek |
| Cip AI integrat | Intel AI Boost, pana la 13 TOPS |
| Compatibilitate DIMM | UDIMM |
| Compatibilitate RAM | non-ECC |
| Conectori | 4 x DisplayPort 1.4 |
| CUDA cores | 12800 |
| Culoare | Negru |
| Destinat pentru: | Workstation |
| Dimensiune | 438 x 387 x 187.7 mm |
| Display port | 2 |
| Familie placa video | RTX |
| Familie Procesor | Intel Core Ultra 9 din a doua serie |
| Format desktop | Tower |
| Frecventa memorie | 4400 MHz |
| Frecventa procesor | 3.70 GHz |
| Frecventa turbo max | 5.70 GHz |
| Greutate | 20.4 kg |
| HDD | 8TB |
| Interfata | SATA |
| Interfata placa video | PCI Express 4.0 x16 |
| Kensington lock | Da |
| LAN | 1 Gbps |
| Max TDP | 250 W |
| Memorie inclusa | Da |
| Memorie maxima | 128 GB |
| Memorie RAM | 128 GB |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| Model | ALC3204 |
| Model placa video | RTX 5000 Ada |
| Model procesor | 285K |
| Monitor inclus | Nu |
| Mouse | Da Mouse Optic Dell Pro KM5221W, Wireless, Black |
| Nucleu | Arrow lake |
| Numar nuclee | 24 |
| Numar procesoare | 1 |
| Numar Procesoare suportate | 1 |
| Numar Thread-uri | 24 |
| PFC | Activ |
| Placa video dedicata | Dedicata |
| Procesor Grafic integrat | Intel Graphics |
| Producator placa video | nVidia |
| Producător procesor | Intel |
| Recomandat | Graphics Workstation |
| Retea Ethernet (RJ-45) | 1 |
| SATA III | 4 |
| Security lock | Da |
| Serie placa video | NVIDIA RTX 5000 Series |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro |
| Sistem Operare Desktop PC | Windows 11 Pro |
| Slot 1 | 32 GB |
| Slot 2 | 32 GB |
| Slot 3 | 32 GB |
| Slot 4 | 32 GB |
| Slot M.2 | 3 x M.2 2230/2280 (stocare) 1 x M.2 2230 (WiFi/BT) |
| Slot PCI Express x16 | 1x PCIe 5.0 |
| Slot PCI Express x4 | 1 x PCIe 4.0 2 x PCIe 3.0 |
| Sloturi memorie | 4 |
| Socket procesor | 1851 |
| Solid state drive | Da |
| SSD | 2TB |
| Stocare inclusa | Da |
| Sunet | HD Audio |
| Suport DirectX | 12 |
| Suport OpenGL | 4.6 |
| Suport Shader Model | 6.8 |
| Suport TPM | Da |
| Sursa | 1500 W Platinum |
| Tastatura | Da Tastatura Dell Pro KM5221W, Wireless, Black |
| Tehnologie | 3 nm |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 4 (via USB Tip C) |
| Tip | DDR5 |
| Tip carcasa | Tower |
| Tip Hard Disk | 3.5 inch |
| Tip memorie | GDDR6 |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 9 |
| Tip RAM | non-ECC |
| Tip sloturi memorie | UDIMM |
| Tip stocare | SSD + HDD |
| Unitate optică | Da |
| USB 2.0 | 2 |
| USB 3.0 | 2 |
| USB 3.1 | 2 |
| USB Type C | 1 x USB4 Tip C (Thunderbolt 4) 1x USB 3.2 Gen 2x2 Tip-C |
| Versiune OS | 64 bit |
| VGA | Yes |
| Viteza de rotatie | 5400 RPM |
| Wireless | Da |
| WS-CPU | Intel-Core-i |
| WS-Format | Tower |













