
-22 %
Dell Pro Tower (QCT1255), desktop tower chassis with TPM, 180W Bronze PSU, ENERGY STAR Qualified, EPEAT Silver with Climate+, AMD Ryzen 7 PRO 8700G processor (16 TOPS NPU, 8 cores, up to 5.1 GHz), Integrated Graphics, 16GB: 1 x 16 GB, DDR5, up to 4800 MT/s, non-ECC, 512GB SSD TLC, No Optical Drive, No Wireless LAN Card, No Additional Video Ports, No PCIe add-in card, Dell Wired Mouse - MS116 - Black, Dell Wired Keyboard - KB216 - US International (QWERTY) - Black, External ports: Network port: 1 x RJ45 ethernet port (1 Gbps), USB ports: 2 x USB 2.0 (480 Mbps) ports, 1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C port, 3 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports, 2 x USB 2.0 (480 Mbps) ports with SmartPower On, Audio port: 1 x global headset jack, Video port(s): 1 x DisplayPort 1.4a (HBR3) port, 1 x HDMI 2.1 (TMDS) port, Power port: 1 x power-cable connector, Security-cable slot: 1 x padlock ring, 1 x Kensington security-cable slot, Internal slots: M.2: 1 x M.2 2230 slot for WiFi and Bluetooth combo card, 1 x M.2 2230/2280 slot for solid-state drive, SATA: 1 x SATA 3.0 slot for 3.5-inch hard drive, 1 x SATA 3.0 slot for 3.5-inch hard drive or slimline optical drive, PCIe: 1 x full-height PCIe x16 slot, 2 x full-height PCIe x1 slots, Memory slots: 2 x UDIMM slots, Memory type: DDR5, Memory speed: up to 4800 MT/s, Maximum memory configuration: 64 GB, Weight: minimum 4.35 kg, Ubuntu 24.04 LTS, 3Y ProSupport and Next Business Day Onsite Service
Desktop Business Dell Pro QCT1255 cu procesor AMD Ryzen 7 PRO 8700G pana la 5.1 GHz, 16GB DDR5, 512GB SSD, AMD Radeon 780M, Linux, Black, 3 ani garantie
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: BTO524_QCT1255_EMEA_UBU
- Greutate: 11.00kg
- Dimensiuni: 39.00cm x 49.00cm x 33.00cm
4.766,08 Lei
6.103,08 Lei
Fără TVA: 3.938,91 Lei
Garanție: 36 luni| Caracteristici | |
| Audio Chip | Realtek ALC3204 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Bluetooth | Nu |
| Box contents | System Power Cord C13 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Capacity-HDD | no-HDD |
| Capacity-SSD | 512GB |
| Chassis type | Tower |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Depth | 293 mm |
| Destinat pentru: | Business |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Display included | No |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Doesn't contain | PVC/BFR |
| DT-CPU | AMD |
| DT-Format | Tower |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Format desktop | Tower |
| HDD | None |
| HDD-or-SSD | SSD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Height | 324.3 mm |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microsoft-OS | LINUX |
| Model placa video | AMD Radeon 780M |
| Model procesor | 8700G |
| Model-procesor | AMD-RYZEN7 |
| Motherboard chipset | AMD PRO 665 |
| Non-ECC | Yes |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Non-operating shock | 105 G |
| Non-operating vibration | 1.37 G |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Number of processors installed | 1 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Number of USB ports with PowerShare support | 2 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating shock | 40 G |
| Operating system installed | Ubuntu Linux |
| Operating system version | 24.04 LTS |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating vibration | 0.26 G |
| Optical drive type | No |
| Placa video dedicata | N/A |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Power supply input voltage | 90 - 264 V |
| PowerShare | Yes |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Processor frequency | 4.2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 8700G |
| Processor threads | 16 |
| Producător procesor | AMD |
| Product colour | Black |
| Product type | PC |
| RAM | 16GB |
| Serie placa video | AMD Radeon Series |
| Sistem Operare Desktop PC | Linux |
| Sloturi memorie | 2 |
| SSD | 512GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Tip | DDR5 |
| Tip procesor | AMD Ryzen 7 PRO |
| Tip RAM | non-ECC |
| Tip stocare | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Trial software | No Microsoft Office License included (Fed and Premier, Exception Only) |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Unitate optică | Nu |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Video | Onboard |
| Weight | 6.76 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 154 mm |
| Wireless | Nu |













