


-7 %



Desktop Workstation HP Z2 G1i Tower, Intel Core Ultra 9 285K 24-core (3.7GHz, up to 5.7GHz, 36MB), video dedicat nVIDIA RTX 4000 Ada 20 GB, RAM 64GB DDR5 5600MHz (2x32GB), SSD 2TB PCIe-5x4 2280 M.2, no ODD, LAN 10/100/1000, Intel BE200 Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4, porturi: 6x USB Type-A 10Gbps/ 3x USB Type-A 480Mbps/ 2x USB Type-C 20Gbps/ 1x DP 1.4/ Audio Jack/ 1x RJ-45, sloturi: 2 M.2 2280 PCIe 4 x4; 1 M.2 2230 for WLAN; 1 M.2 2280 PCIe 5 x4; 1 PCIe 4 x1 mechanical (x4 electrical); 1 PCIe 4 x4 mechanical (x16 electrical); 1 PCIe 4 x4, No Included Keyboard, No Included Mouse, Realtek ALC3205, Sursa 700W, Black, greutate 8.6 kg, Microsoft Windows 11 Pro 64bit High End, 3yw onsite
Desktop Workstation HP Z2 G1i Tower, Intel Core Ultra 9 285K 24-core (3.7GHz, up to 5.7GHz, 36MB), video dedicat nVIDIA RTX 4000 Ada 20 GB, RAM 64GB DDR5 5600MHz (2x32GB), SSD 2TB PCIe-5x4 2280 M.2, no ODD, LAN 10/100/1000, Intel BE200 Wi-Fi 7 + Bluetooth
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: A40MQET
- Greutate: 13.59kg
- Dimensiuni: 58.00cm x 49.00cm x 29.00cm
28.853,51 Lei
31.123,21 Lei
Fără TVA: 23.845,88 Lei
Garanție: 36 luni| Caracteristici | |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Antenna type | 2x2 |
| Audio Chip | Realtek ALC3205 |
| Bluetooth | Da |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 6 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 311 |
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Black |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Country of origin | Czech Republic |
| Depth | 426 mm |
| Destinat pentru: | Workstation |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 20 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 4000 Ada |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Display included | No |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Efficient cores | 16 |
| Efficient-core base frequency | 3.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Format desktop | Tower |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| HDD | None |
| Height | 175 mm |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251982903 |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Introduction year | 2025 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Low halogen | Yes |
| Market positioning | Performance |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Maximum turbo power | 250 W |
| Memorie RAM | 64 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Microphone in | Yes |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| Model placa video | RTX 4000 Ada |
| Model procesor | 285K |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Non-ECC | Yes |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Number of 5.25 bays | 1 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Number of storage drives installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Optical drive type | No |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 295 mm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Package width | 590 mm |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Performance cores | 8 |
| Performance-core base frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Placa video dedicata | Dedicata |
| Placement supported | Vertical |
| Power Supply | 700 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor base power | 125 W |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 285K |
| Processor threads | 24 |
| Producător procesor | Intel |
| Product colour | Black |
| Product type | Workstation |
| Serie placa video | NVIDIA RTX 4000 Series |
| Sistem Operare Desktop PC | Windows 11 Pro |
| Sloturi memorie | N/A |
| Sparsity support | Yes |
| SSD | 2TB |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| Storage media | SSD |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Tip | DDR5 |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 9 |
| Tip RAM | non-ECC |
| Tip stocare | SSD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 315 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 630 |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Unitate optică | Nu |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| VGA | Yes |
| Weight | 8.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Width | 175 mm |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Wireless | Da |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| WS-CPU | Intel-Core-i |
| WS-Format | Tower |













