
-38 %
Switch TP-Link TL-SG1008MP, 8 port, 10/100/1000 Mbps
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: TL-SG1008MP
- Greutate: 2.35kg
- Dimensiuni: 40.50cm x 8.50cm x 25.00cm
510,60 Lei
820,39 Lei
Fără TVA: 421,98 Lei
Garanție: 60 luni| Caracteristici | |
| 10G support | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e |
| Cables included | AC |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 11 |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Depth | 180 mm |
| Flow control support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Forwarding rate | 11.904 Mpps |
| Full duplex | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Half duplex | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Heat dissipation | 492.6 BTU/h |
| Height | 44 mm |
| Housing material | Metal |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Jumbo frames | 16000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LAN port type | Gigabit |
| Layers per pallet (air) | 1 pc(s) |
| Layers per pallet (sea) | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| MAC address auto-aging supported | Yes |
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| MAC address table | 4000 entries |
| Management | Nu |
| Master (outer) cases per pallet (air) | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (sea) | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Maximum cable length | 100 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 1 h |
| Minimum system requirements | 1 |
| Montare in rack | Nu |
| MTBF (PoE) | 1 h |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.11 kg |
| Package width | 250 mm |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Pallet gross length | 1 mm |
| Pallet gross weight (air) | 1 g |
| Pallet gross weight (sea) | 1 g |
| Pallet gross width | 1 mm |
| Pallet height (air) | 1 mm |
| Pallet height (sea) | 1 mm |
| PoE | Nu |
| Porturi RJ 45 | 5-10 |
| Porturi SFP | N/A |
| Power consumption (max) | 144.4 W |
| Power consumption (typical) | 140.1 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power source | AC/PoE |
| Power supply included | Yes |
| Product colour | Black |
| Products per pallet (air) | 1 pc(s) |
| Products per pallet (sea) | 11 pc(s) |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Rack mount kit | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Shipping (inner) case gross weight | 1 g |
| Shipping (inner) case height | 1 mm |
| Shipping (inner) case length | 1 mm |
| Shipping (inner) case net weight | 1 g |
| Shipping (inner) case width | 1 mm |
| Stackable | No |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Store-and-forward | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 153 W |
| User guide | Yes |
| Viteza transfer | Gigabit |
| Width | 294 mm |





