-17 %
APC Smart-UPS SRT 6000VA 230V
High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime
Includes: CD with software, Documentation CD, Installation guide, Removable support feet, Temperature probe, USB cable, Warranty card, Web/SNMP management card
Output power capacity
6.0kWatts / 6.0kVA
Output Connections
(6) IEC 60320 C13 (Battery Backup)
(6) IEC 320 C13 (Battery Backup)
(1) Hard Wire 3-wire (H N + G) (Battery Backup)
(2) IEC Jumpers (Battery Backup)
(4) IEC 320 C19 (Battery Backup)
(4) IEC 60320 C19 (Battery Backup)
Nominal Output Voltage
230V
Nominal Input Voltage
230V
Input Connections
Hard wire 3-wire (1P + N + E)
Output Voltage Distortion
Less than 2 %
Output Frequency (sync to mains)
50/60 Hz +/- 3 Hz Sync to mains
Other Output Voltages
220, 240
Load Crest Factor
3 : 1
Topology
Double conversion online
Waveform type
Sine wave
Bypass
Internal bypass (automatic and manual)
UPS APC Smart-UPS SRT online cu dubla-conversie 6000VA/6000W 6 conectori C13 4 conectori C19, extended runtime, EPO, baterie APCRBC140, optionale xtindere garantie cu 1/3 ani (WBEXTWAR1YR-SP-05/WBEXTWAR3YR-SP-05),3 ani garantie echipament si 2 ani garanti
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: SRT6KXLI
- Greutate: 67.00kg
- Dimensiuni: 95.00cm x 62.00cm x 33.00cm
29.147,62 Lei
35.035,70 Lei
Fără TVA: 24.088,94 Lei
Garanție: 36 luni| Caracteristici | |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Alarme sonore | Da |
| Altii | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) 2x IEC Jumpers |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Baterie | Baterie cu placi de plumb si acid, etansata, care nu necesita intretinere, cu electrolit suspendat: etans |
| Baterie inlocuitoare | APCRBC140 |
| Battery capacity | 902 VAh |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Cables included | USB cable |
| Capacitate baterie | 902 VAh |
| Capacitate putere UPS | 6000W |
| Capacitate Rack | None |
| Certification | REACH, CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, IRAM, RCM, VDE |
| Cold start | Yes |
| Crest factor | 3:1 |
| Culoare | Negru |
| Depth | 719 mm |
| Dimensiuni | 432 x 174 x 719 mm |
| Display | Da |
| Display type | LCD |
| Ecran LCD: | Da |
| Efficiency | 94.4% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Form Factor: | Rackmount/Tower |
| Greutate | 60.0 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Height | 43.2 mm |
| Hot-swap battery | Yes |
| IEC C13 | 6 |
| IEC C19 | 4 |
| Incarcare | 6 kW |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Interfata | RJ-45 Serial Serial RJ-45 Smart-Slot USB |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Status |
| Montare in rack | Nu |
| Noise level | 55 dB |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Numar baterii | 1 |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Number of output phases | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output power | 6000 W |
| Output power capacity | 6 kVA |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Package depth | 960 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 6.7 kg |
| Package width | 610 mm |
| Packaging content | Removable support feet Web/SNMP Management Card |
| Port USB | Da |
| Power plug | Hardwire |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Putere | 6000 VA |
| Quick installation guide | Yes |
| Rackable | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| Software CD | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Surge energy rating | 480 J |
| Surge protection | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Temperature sensor | Yes |
| Tensiune de alimentare | 230V |
| Timp incarcare | 1.5 ore |
| Timp mediu de functionare | 60.8 min @600W 1.5 min @6000W |
| Tip | Online |
| Tip UPS: | Online |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13539.46 |
| Typical backup time at full load | 2.5 min |
| Typical backup time at half load | 8.7 min |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| UPS-Management | Yes |
| USB Port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Waveform | Sine |
| Weight | 60 kg |
| Width | 174 mm |








