




-23 %





The IAP500BE is a flagship WiFi 7 access point engineered for high-density environments that require maximum throughput and minimal latency.
WiFi 7 Performance: Delivers combined speeds of up to 11 Gbps (BE11000) using the 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz bands.
320 MHz Channel Width: Provides significantly more bandwidth for data-intensive applications like 8K video streaming and VR/AR.
Dual 2.5G Uplink: Features two 2.5 Gbps Multi-Gigabit Ethernet ports to ensure the wired connection supports the massive wireless bandwidth.
Pro-Grade Hardware: Built with advanced industrial-grade components and RF filters to eliminate interference and ensure consistent signal quality.
NebulaFlex Pro: Offers a professional management experience with choices between standalone, on-premises controller, or Nebula Cloud management.
ZYXEL IAP500BE Tri-Band WiFi 7 Pro Access Point
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: IAP500BE-EU0101F
- Greutate: 0.86kg
- Dimensiuni: 18.00cm x 16.50cm x 5.50cm
1.131,89 Lei
1.476,12 Lei
Fără TVA: 935,45 Lei
Garanție: 24 luni| Caracteristici | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| Antena | Interna |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Antenna type | External |
| Band | Triple - band |
| Band steering | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Compatibil Mesh | Da |
| DC voltage range | 12 - 48 V |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 130 mm |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| Height | 35 mm |
| Maximum data transfer rate | 5012 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4324 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Numar porturi | 1-3 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 864 g |
| Package width | 160 mm |
| PoE | Da |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Product colour | Black |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Tehnologie WI-FI | WI-FI |
| Viteza Transport | 2.5 Gigabit |
| VLAN support | Yes |
| Weight | 646 g |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Width | 125 mm |








