
Intel Arc B580. Graphics processor family: Intel, Graphics processor: Arc B580, Processor frequency: 2670 MHz. Discrete graphics card memory: 12 GB, Graphics card memory type: GDDR6, Memory bus: 192 bit. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. DirectX version: 12 Ultimate, OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express x8 4.0. Cooling type: Active
Intel Arc B580. Graphics processor family: Intel, Graphics processor: Arc B580, Processor frequency: 2670 MHz. Discrete graphics card memory: 12 GB, Graphics card memory type: GDDR6, Memory bus: 192 bit. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. DirectX ver
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: 31P06HB0BA
- Greutate: 1.80kg
- Dimensiuni: 40.00cm x 20.50cm x 9.50cm
2.486,37 Lei
Fără TVA: 2.054,85 Lei
Garanție: 24 luni| Caracteristici | |
| Alimentare separata | Nu necesita alimentare separata |
| Bus Memorie | 192bit |
| Capacitate | 12GB |
| Cooling type | Active |
| Data transfer rate | 19 Gbit/s |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| DisplayPort version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Dual Link DVI | No |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Graphics processor | Arc B580 |
| Graphics processor family | Intel |
| HDMI | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Height | 115 mm |
| Intel® Xe Matrix Extensions (Intel® XMX) Engines | 160 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Length | 272 mm |
| Low profile | Full Profile |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Memory bandwidth (max) | 456 GB/s |
| Memory BUS | 192 bit |
| MiniDP | N/A |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Model | Intel Arc B580 |
| Numar Sloturi | N/A |
| OpenCL version | 3.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Processor frequency | 2670 MHz |
| Product colour | Black |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Segment | Consumer |
| Seria | Intel Arc B580 |
| Sistem racire | Activ |
| Slot | PCI Express 4.0 |
| Tip memorie | GDDR6 |
| TV tuner integrated | No |
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC/H.265, VP9 |
| Weight | 779 g |
| Xe-cores | 20 |










