
-41 %
HDD desktop WD Blue, 8 TB, 5640 RPM, 256 MB cache, SATA III
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: WD80EAAZ
- Greutate: 0.50kg
- Dimensiuni: 15.00cm x 11.00cm x 3.00cm
1.637,52 Lei
2.780,62 Lei
Fără TVA: 1.353,32 Lei
Garanție: 24 luni| Caracteristici | |
| Advanced Format (AF) | Yes |
| Buffer HDD intern | 256 MB |
| Capacitate HDD intern | 8 TB |
| Component for | PC |
| Depth | 147 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| HDD average transfer rate | 185 MB/s |
| HDD capacity | 8 TB |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD size | 3.5 |
| HDD speed | 5640 RPM |
| Height | 26.1 mm |
| Hot-swap | No |
| Interface | Serial ATA III |
| Interfață HDD intern | SATA III |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Noise level (idle) | 25 dB |
| Non-operating shock | 250 G |
| Operating shock | 70 G |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Power consumption (idle) | 4.1 W |
| Power consumption (read) | 6.2 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (write) | 6.2 W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Type | HDD |
| Viteza rotație HDD intern | 5640 rpm |
| Weight | 750 g |
| Width | 101.6 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |










