
-12 %
Keor LP - On-line double conversion UPS (tower) - single phase VFI
- For security systems, lighting systems, CCTV, servers. Ideal for environments with frequent electrical disturbances
- Installation: downstream power generators. Advanced management depending on the battery discharge level
- Self-diagnosis. Power factor: 0.9
- Automatic internal bypass, manual bypass for external maintenance (optional)
- Integrated slot for installing a communication interface for Ethernet network connection, to be ordered separately
- Cold Start function
- Microprocessor control
- Telephone line/Internet protection (RJ 11/RJ 45)
- Internal network interface Cat.No 3 108 82 for remote protection of equipment and systems
- Remote emergency shutdown function (''Emergency Power Off'' - EPO)
UPS Legrand KEOR LP 1000, 1000VA/ 900W, 3x IEC C13, baterie 2x 12V 7.2Ah, 230V, port USB si RS232, tip online dubla conversie, forma Tower, dimensiuni 236 x 144 x 367mm
- Disponibilitate: In Stoc
- Model: 000000000000310154
- Greutate: 11.70kg
- Dimensiuni: 52.00cm x 31.00cm x 39.00cm
1.742,94 Lei
1.969,61 Lei
Fără TVA: 1.440,44 Lei
Garanție: 24 luni| Caracteristici | |
| AC outlet types | C13 coupler |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 24 V |
| Capacitate putere UPS | 900W |
| Capacitate Rack | None |
| Certification | CE, EN 62040-1, EN 62040-2 |
| Crest factor | 3:1 |
| Depth | 14.4 mm |
| Ecran LCD: | Nu |
| Efficiency | 90% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) connector | Yes |
| Form Factor: | Tower |
| Height | 36.7 mm |
| Input frequency | 45/65 Hz |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input power factor | 0.99 |
| International Protection (IP) code | IP21 |
| LED indicators | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Noise level | 50 dB |
| Number of batteries supported | 2 |
| Number of input phases | 1 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output power | 900 W |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Output voltage regulation | 1% |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Port USB | Da |
| Power factor | 0.98 |
| Power plug | C14 coupler |
| RS-232 ports | 1 |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Tip UPS: | Online |
| Typical backup time at half load | 6 min |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 10 kg |










